www Jazda rowerem - zdjęcie ilustracyjne

Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na umysł

Rowerowa jazda ma pozytywny wpływ nie tylko na kondycję fizyczną, ale także na kondycję intelektualną – wynika z badań przeprowadzonych w ostatnich latach przez naukowców z Holandii oraz Tajwanu. Jak się okazuje, regularna jazda na rowerze może dobrze wpływać m.in. na pamięć, inteligencję kognitywistyczną (zdolność skutecznego podejmowania „życiowych” decyzji) i nastrój człowieka.

Według raportów naukowców z Holandii, pedałowanie polepsza m.in. integralność i spójność tzw. istoty białej w mózgu. Istota biała odpowiada za połączenia w mózgu, a regularna jazda przynosi efekty w postaci szybszego przepływu impulsów między poszczególnymi komórkami układu nerwowego. W konsekwencji mózg pracuje sprawniej, a człowiek może np. szybciej się uczyć.

Z badań przeprowadzonych na Tajwanie, w których sprawdzano wpływ regularnej jazdy rowerem na człowieka, wynika natomiast, że w ciągu trzech miesięcy u badanych osób zanotowano wzrost poziomu białka BDNF, czyli neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego. To białko wydzielane przez neurony – czynnik mający duże znaczenie w kontekście spowalniania procesów starzenia się mózgu i regeneracji chorób związanych z problemami neurologicznymi.

Co ważne, wysoki poziom BDNF skutkuje poprawą pamięci, inteligencji kognitywistycznej oraz nastroju. Jazda na rowerze, pozytywnie wpływając na poziom BDNF, może zatem przynosić również korzystne efekty dla kondycji umysłowej człowieka.

Podziel się

Zapisz się do naszego newslettera

Pozytywnie zakręcony?

Skorzystaj z naszego powiadamiacza

W myśl naszego hasła |dalej naprzód| możemy razem przeżyć super przygody. Zapisz się do powiadamiacza.
Będziemy infomować cię o:

  • konkursach, imprezach, wyprawach ...
  • ciekawych wydarzeniach KREIDLER,
  • jazdach testowych,
  • innych niespodziankach dla pozytywnie zakręconych.