Fido

Agnieszka Jarecka i Fido – przyszły mistrz w bikejoringu

Agnieszka Jarecka. Mistrzyni Świata oraz wielokrotna Mistrzyni Europy w bikejoringu.  Jakiś czas temu odbyła podróż do Finlandii. Po psa. Psa, w żyłach którego płynie krew mistrzów.

A oto opowieść o fińskiej wyprawie, o bikejoringu i miłości do psów.

Fido (oficjalne imię z hodowli  – Speedy) – nowy członek mojego psiego teamu pojawił się w połowie czerwca, a przywiozłam go aż z Finlandii.

Obecnie skończył 4 miesiące. Jest psem rasy eurodog o umaszczeniu „brązowy deresz”. W przyszłości będziemy razem startować w bikejoringu, czyli jeździe na rowerze górskim z psem. Wiążę z nim duże nadzieje sportowe.

Fido (6)

Ojcem Fido jest Kodi – mój obecnie najlepszy pies, z którym zdobyłam złote medale na Mistrzostwach Świata i Europy, natomiast matką – z bardzo dobrej linii biegającej – suczka Ralli mieszkająca na co dzień w fińskim Oulu.

Dobre skojarzenie skłoniło mnie do podjęcia decyzji o posiadaniu kolejnego, piątego już czworonoga ;).

Wyprawa po Fido była dość daleka, na odbiór psiaka umówiliśmy się w Helsinkach. Czekała mnie kilkudniowa podróż, której nie mogłam się już doczekać. Żeby w końcu zobaczyć szczeniaka na żywo.

Miałam do przejechania 1400 km w jedną stronę przez Litwę, Łotwę i Estonię, a następnie – już promem – do Finlandii. Po odebraniu szczeniaka spędziliśmy jeszcze weekend na zwiedzaniu, a Fido dumnie dotrzymywał mi kroku, m.in. podczas wycieczki po parku narodowym. Fido był bardzo grzeczny w podróży i po 2 dniach jazdy dojechaliśmy szczęśliwie do domu. Tam czekało już na niego nowe stado, które musiał poznać.

Fido

Psie zaprzęgi często kojarzone są z psami rasy syberian husky czy alaskan malamute. Jednak, na zawodach psich zaprzęgów, najlepsze wyniki osiągają wyhodowane ok. 30 lat temu w Norwegii greystery/eurodogi, czyli specjalne mieszanki wyżła niemieckiego, charta angielskiego czy pointera, stworzone do sprinterskich wyścigów psich zaprzęgów.

Są to psy, które charakteryzują się bardzo dużą siłą oraz szybkością przy zachowaniu wytrzymałości na odcinku kilku km. i dużą motywacją do pracy. Ważą ok. 28-35 kg i mają ok. 67-75 cm w kłębie. Średnia prędkość takiego psa w bikejoringu w terenie leśnym to ok. 32-35 km/h.

Obecnie posiadam 5 psów, które mieszkają ze mną w domu. Największe osiągnięcia zdobyłam z moim 5 letnim psem, który wabi się Kodi. Mam też trójkę jego dzieci: 2 letniego Aspena i Zulę oraz najmłodszego członka naszego teamu 3-miesięcznego Fido. Najstarsza moja suczka wabi się Shila, ma 12 lat i jest na zasłużonej psiej emeryturze.

Podziel się

Zapisz się do naszego newslettera

Pozytywnie zakręcony?

Skorzystaj z naszego powiadamiacza

W myśl naszego hasła |dalej naprzód| możemy razem przeżyć super przygody. Zapisz się do powiadamiacza.
Będziemy infomować cię o:

  • konkursach, imprezach, wyprawach ...
  • ciekawych wydarzeniach KREIDLER,
  • jazdach testowych,
  • innych niespodziankach dla pozytywnie zakręconych.